בדי ריפוד חסינים לאש - כל מה שצריך לדעת

בדי ריפוד חסינים לאש

למה זה חשוב ? כי לפני שבוחרים בד לריפוד חשוב להכיר את התכונות הקיימות כיום לבדים, במיוחד כשמדובר בבדים אשר באופן טבעי הם נוטים להישרף מהר ויכולים להוות סכנה בעת בעירה והתלקחות.

רקע

ריהוט בבית ומשרד נחשבים למסוכנים ביותר במצב של שריפה . זה יכול גם להוות נקודת התחלה לשריפות מכיוון שסיבים כמו כותנה וסיבים טבעיים אחרים ידלקו בקלות בכל מצב של דלקה. לעומת זאת בדים סינתטיים (המיוצרים ע"י האנושות) עוברים תהליכי ייצור מגוונים וחדשניים על מנת לקבל דירוג ואישור תקן חסינות אש אשר תואמים לחקיקה ולתקנים הבריטיים. הבדים שלנו בעלי תו תקן מוביל ביותר לחסינות אש ומתאימים גם לפרויקטים של מלונאות, מטוסים, אוטובוסים, בתי כנסת ועוד.

אף אחד לא יודע מה צופן לו העתיד, ולכן חשוב למנוע מראש מצבים קיצוניים של שריפה ע"י בחירת הבדים המתאימים

קריטריונים לעמידות אש

הבדים נבדקים על סמך הזמן שנדרש לשריפת הבד באילו טמפרטורות הוא עושה זאת. ישנם דרכים שונות שבהן ניתן להפוך בד למעכב אש, כאשר הדרך הבטוחה והיעילה ביותר היא הטמעה של הכימיקלים הנדרשים בתוך סיבי הבד. הסוגים הנפוצים להפיכת הבד לחסין אש הם בציפוי או בטבילה. 

בטכניקת הציפוי מוסיפים שכבה אחורית עם מעכבי אש וזה מביא לקשיחות של הבד מה שהופך את הבד ליציב ומתאים לריפודים (בדים שנמתחים מידיי יקבלו רפיון) . לעומת זאת בטכניקת הטבילה שהיא גם נפוצה יותר לבדים העשויים מסיבים טבעיים, הבד נכנס לתמיסה כימית אשר נספגת בסיבים ממנו הבד מיוצר ובכך נוצר מחסום בין הסיבים ללהבה.

בסופו של דבר אם הבד יתלקח, הכימיקלים שהוחדרו לסיבים יגיבו לחום בזמן התלקחות ומפעילים תגובה כימית שמכבה את הלהבה בדומה לאופן העבודה של מטפים כימיים .

התקנים הקיימים ודירוגם

בדים מעכבי אש מוסמכים ע"י התקנים הבריטיים יהיו מסומנים כדלקמן

BS 5852:2006 - מאשר את שיטות הבדיקה הטובות ביותר לריפודים. מבוצע להערכת יכולת ההצתה של שילובי חומרים כאשר בדיקות אלו קובעות את ההשפעה של סיגריה שנמרחה ומקורות הצתה בוערים אחרים כגון שריפת גפרורים או עיתון הכולל כמה גיליונות, להבות גז ועץ. משתמשים בתקן זה לקביעת יכולת ההצתה הפוטנציאלית של רכיבים בשילוב עם חומרים מוגדרים אחרים. תקן זה בוחן גם את יכולת ההצתה של רהיטים מוגמרים העושים שימוש בבדים אלו. לצפייה בקטלוגים של בדי הריפוד החסינים לאש שלנו בעלי תו תקן זה לחצו כאן

BS 5867 - מיועד בעיקר לטקסטיל כמו בדי וילונות 

Source 5 - קשור לריפודים ולציפויי ריפודים וקשור גם למבחן 5852 שציינו קודם . הבדיקה נעשית ע"י שימוש בקרש העשוי מעץ כאשר הם הבד והקרש מוצמדים זה לזה. יחידת הבדיקה מודלקת עם גפרור וכדי להחליט אם הבדיקה תקינה, בודקים אם יש כוויות בוערות הן בכיסוי החיצוני והן על החומר הפנימי. 

לסיכום

הבנו כמה חשוב לדאוג שהבדים תמיד יהיו חסינים לאש, בכל הקשור לעמידות של החומרים מעכבי הבעירה בניקיון - יש לנקות עפ"י הנחיות היצרן וזאת על מנת למנוע מצב של שחיקת החומרים בזמן השימוש ברהיט. 

אם היצרן מאפשר ניקיון באמצעות מכונת כביסה למשל - תהיו בטוחים שלא תהיה השפעה על החומרים שמעכבים את הבעירה .

לצפייה בקטלוגים חסינים לאש

תגיות מקושרות